Fizikalna terapija
Kontakt
- info@poliklinika-glavic.hr
- 020 435 565
- 0202 435 575
- 020 640 615
Nastojeći svojim pacijentima osigurati najbolju uslugu preko individualnoga pristupa uz vrhunski educirano osoblje, Poliklinika i Ustanova Glavić ulaže u svoje zaposlenike te ih redovito šalje na brojne edukacije i tečajeve različitih specijalizacija i područja.
BOBATH koncept je individualni terapeutski pristup koji se temelji na ponovnom učenju normalnog pokreta i držanja tijela, a usmjeren je na rješavanje problema osobama koje imaju teškoće u funkciji, držanju ili kretanju radi oštećenja u centralnom živčanom sustavu (moždani udar, povrede glave, Multipla skleroza, Parkinson… i dr.)
Cilj tretmana je optimalno poboljšati izvođenje dnevnih aktivnosti kao i ostale participacije u društvu. Svaki čovjek ima potencijal za poboljšanje kretanja tako da izaberemo položaje, aktivnosti i tehnike koje njima i njihovom motoričkom sposobnosti najbolje odgovaraju.
Terapeut radi zajedno s pacijentom, daje jasne informacije rukama i uči ga iznova ili poboljšava izvođenje određenih pokreta i aktivnosti svakodnevnog života.
PNF koncept fizikalne terapije - prednost je na putu oporavka nakon moždanog udara, povreda i operativnih zahvata. Proprioceptivna neuromuskularna facilitacija (PNF) jest koncept baziran na tome da svaki čovjek ima neiskorištene psihofizičke mogućnosti (poput primjera majke koja je podignula auto jer se dijete našlo ispod njega).
Najveća posebnost koncepta jest da je pacijentovo tijelo aktivno uključeno u terapiju jer fizioterapeut traži od njega određene pokrete koji su vrlo slični uobičajenim pokretima u toku dana, ali uz minimalni otpor kako bi se izazvao pravi odgovor mišića. Djelujući na neuromišićni sistem na ovaj način pacijent ponovno uči pokrete npr. nakon moždanog udara ili povrede mozga, potiče mu se ili olakšava rad mišića, povećava opseg pokreta, poboljšava koordinacija, jača mišićna snaga te se smanjuju bol i umor.
Koncept je moguće koristiti kod velikog broja pacijenata i dijagnoza kod primjerice neuroloških oboljenja poput moždanog udara, multiple skleroze, parkinsonove bolesti, posljedica ozljede glave i kralježnice, poremećaja kretanja djece i odraslih, ali i nakon prijeloma i operativnih zahvata, skolioze, sportskih ozljeda i dr.
Redovite fizikalne terapije koje se provode u Ustanovi Glavić su:
- elektroterapija (TENS, galvanske struje, interferentne struje
- ultrazvuk
- laser
- magnetoterapija
- sportska rehabilitacija
- masaže
- vježbe za motoriku i finu motoriku
- vježbe preciznosti, koordinacije pokreta, balansa i ravnoteže
- individualne i grupne fizioterapijske vježbe
- edukacija i dr.
Savjet: za terapije je potrebna udobna po mogućnosti sportska odjeća, prikladna za vježbanje i čista obuća/tenisice.problema - od samog dolaska pacijent/klijent dobiva sve na jednom mjestu: informaciju, savjet i stručnu pomoć.
MAITLAND koncept manualne terapije funkcionira na način da svaki fizioterapeut na individualan način pristupa svom pacijentu čiji napredak terapije prati time od samog dolaska pacijenta do posljednje faze njegove terapije. Kroz specifične tretmane temeljene na znanstvenim istraživanjima pacijent dobiva svakodnevne zadatke koje je prethodno radio s fizioterapeutom, imajući tako uvid svako poboljšanje, napredak i učinak terapije.
Maitland manualna terapijia posebno pomaže kod akutnih bolnih stanja, postoperativnih stanja, operacija kuka, koljena, lakta, ramena ili kod različitih sportskih ozljeda koji zahtijevaju pravilnu dijagnostiku kako bi odradili pravilnu rehabilitaciju.
Terapija se najviše koristi kod sljedećih stanja:
- problemi u leđima (disk, fasetni zglobovi, problemi sa korijenom živaca)
- vratni problemi i problemi koji proizlaze iz vratne kralježnice
- artiritis (koljena, kuka, kraljeznice)
- problemi s temporal mandibularnim zglobom, glavobolje ili bolovi predjela lica
- - iritacije živca
- - bolovi u koljenu
- - bolovi u laktu (''teniski lakat'')
- - problemi sa šakom (kontrakture ili sindrom karpalnog tunela)
- - problemi sa stopalom